Meandry i pułapki rozwoju Lublina w programie TVP Lublin – Tu i Teraz – Widzę, słucham, pytam

Tym razem debata w TVP Lublin „Widzę, słucham, pytam” poświęcona będzie pytaniom o rozwoju, czy też niedorozwoju Lublina. Będzie o zapomnianych Dzielnicach, braku w XXI wieku wodociągów i kanalizacji w gminie miejskiej na prawach powiatu, demografii, zrównoważonym rozwoju, dochodach na jednego mieszkańca, wydatkach, zadłużeniu i… smogu

Udział w debacie wezmą przedstawiciele Rad Dzielnic, klubów PO, Wspólny Lublin i PiS w Radzie Miasta Lublin oraz licznych nieformalnych i pozarządowych organizacji społecznych. Będzie miało miejsce poszukiwanie ponad 16 miliardów złotych, które są sumą dochodów i zadłużenia Lublina w ostatnich 7 latach władzy lokalnego samorządu, którą koordynuje i sprawuje prezydent Krzysztof Żuk.

Będzie o drogach, których nie ma, o komórkach z węglem bez drzwi, o różnych „poronionych” koncepcjach związanych z wydawaniem pieniędzy, których skumulowany niedobór finansowy Lublina przekroczył już 1,4 miliarda złotych.

Będzie o osiągnięciach, z których mieszkańcy są zadowoleni oraz o twardych danych statystycznych i miękkich relacjach międzyludzkich, których brakuje czasami bardziej niż świeżego powietrza.

Pojawi się różnica w analizie danych statystycznych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów i GUS, które dotyczą dochodów gmin miejskich na jednego mieszkańca. Różnica w podanych pozycjach Lublina wyniknie tylko i wyłącznie z danych wykorzystanych przez analityków, z których jedne pochodzą z roku 2016, a drugie z bieżącego.

Podane przez koordynatora Lubelskiego Alarmu Smogowego dane, z których wynika, że Lublin znajduje się na 350 pozycji w dochodach na jednego mieszkańca pośród gmin miejskich – będą gorsze o 13 pozycji od danych zaprezentowanych przez redaktora Ryszarda Montusiewicza, dyrektora TVP Lublin. Różnica miejsc w tym swoistym rankingu zamożności miast wynika tylko i wyłącznie z materiałów źródłowych, na których bazowali analitycy systemowi, z których jedne dane dotyczyły roku budżetowego 2016, a drugie roku 2015. Bez cienia satysfakcji dodam, że tak jedna jak i druga pozycja rankingowa będzie prawidłowa.

Szerzej i więcej będzie można usłyszeć i zobaczyć w kolejnym odcinku debaty publicystycznej „Tu i Teraz – Widzę, Słucham, Pytam”, której emisję TVP Lublin zapowiedziała o godzinie 17:30 w dniu 20.11.2017, a której tytuł będzie brzmiał tak jak zatytułowany został niniejszy felieton.

Zapraszam w imieniu LAS!

af

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *