Dyrektor IPN w Lublinie o Górkach Czechowskich

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, dr hab. Dariusz Magier wypowiedział się w temacie Górek Czechowskich, które według relacji świadków były miejscem bezimiennego grzebania zwłok ofiar hitleryzmu i komunizmu.

Pytania o Górki Czechowskie zadane zostały w dniu dzisiejszym tj. 27.10.2016 roku przy okazji uroczystego wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Miejsce i czas były odpowiednie do zadania pytań o dalsze losy tych, którzy za prawo do życia w wolności zapłacili najwyższą cenę w czasie okupacji hitlerowskiej i sowieckiej.

Komentarzem do dzisiejszej rzeczywistości niech będą słowa wyśpiewane przez dwóch lubelskich bardów w siedzibie lubelskiego oddziału IPN:

Wcześniej temat ten relacjonował jak zwykle  niezawodny i niezależny redaktor Marek Rybołowicz,  który za swoje przymioty płaci cenę niczym Niezłomni i Wyklęci przed 70. laty – tyle, że jej przedmiot jest inny(na szczęście?).

Młodziaki nawet nie wiedzą,  że 70, 40, czy 30 lat temu było się bohaterem za to samo, co dzisiaj przez niektóre kręgi nazywane jest frajerstwem…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *