Dyrektor IPN w Lublinie o Górkach Czechowskich

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, dr hab. Dariusz Magier wypowiedział się w temacie Górek Czechowskich, które według relacji świadków były miejscem bezimiennego grzebania zwłok ofiar hitleryzmu i komunizmu.

Pytania o Górki Czechowskie zadane zostały w dniu dzisiejszym tj. 27.10.2016 roku przy okazji uroczystego wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Miejsce i czas były odpowiednie do zadania pytań o dalsze losy tych, którzy za prawo do życia w wolności zapłacili najwyższą cenę w czasie okupacji hitlerowskiej i sowieckiej.

Komentarzem do dzisiejszej rzeczywistości niech będą słowa wyśpiewane przez dwóch lubelskich bardów w siedzibie lubelskiego oddziału IPN:

Wcześniej temat ten relacjonował jak zwykle  niezawodny i niezależny redaktor Marek Rybołowicz,  który za swoje przymioty płaci cenę niczym Niezłomni i Wyklęci przed 70. laty – tyle, że jej przedmiot jest inny(na szczęście?).

Młodziaki nawet nie wiedzą,  że 70, 40, czy 30 lat temu było się bohaterem za to samo, co dzisiaj przez niektóre kręgi nazywane jest frajerstwem…