Bierzmy przykład z krakowskich ekolożek, które opowiedzą jak wspólnie ratować przed zniszczeniem otaczającą nas naturę. Krakowskie aktywistki zasłynęły w całym świecie między innymi tym, że z niemowlakami na rękach, na placu Świętego Piotra w Watykanie, przekazały bezpośrednio papieżowi Franciszkowi raport „Powietrze, woda, drzewa. Polska przyroda w zagrożeniu”.
Papież Franciszek nie zważając na protokół, widząc kobiety z dziećmi na rękach oraz tytuł opracowania w języku angielskim i włoskim — przyjął raport.
Powyższe powoduje, że mam szczególną przyjemność przekazać poniższe zaproszenie Forum i Rady Kultury Przestrzeni:
Serdecznie zapraszamy na #17 Rozmowy o mieście pt. EFEKT MOTYLA – jak mieszkańcy miast chronią przyrodę.
Gośćmi spotkania będą Cecylia Malik (artystka) i Małgorzata Nieciecka-Mac (dziennikarka), które opowiedzą o krakowskich doświadczeniach w ratowaniu terenów cennych przyrodniczo przed zabudową i dewastacją. Krakowianie prowadzą spektakularną walkę o ochronę cennego terenu przyrodniczego blisko centrum, inicjatywa Wodna Masa Krytyczna w niestandardowy sposób przywraca rzekę mieszkańcom Krakowa.
Cecylia Malik – opowie o ośmioletnich doświadczeniach w ratowaniu terenu Zakrzówka w Krakowie przed zabudową deweloperską, w ramach Kolektywu Modraszek Małgorzata Nieciecka-Mac – opowie o doświadczeniach w działaniach społecznych na rzecz ochrony rzek i popularyzowania wiedzy o rzekach, m.in. Wodnej Masie Krytycznej i Vistuliadzie. Po wystąpieniach zapraszamy do pytań i dyskusji.
piątek, 11 stycznia 2019, godz. 17:00
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
sala kinowa, poziom -1
link do wydarzenia
www
Modraszek Kolektyw
Wodna Masa Krytyczna
Ratujmy Rzeki
Siostry Rzeki
Vistuliada
„Rozmowy o mieście” są inicjatywą Forum i Rady Kultury Przestrzeni rozpoczętą w 2017 r. z okazji 700 lecia Lublina, zaplanowaną jako otwarte spotkania, na których po krótkiej prezentacji zapraszamy do pytań i swobodnej dyskusji o przyszłości naszego miasta.
Spotkanie odbywa się we współpracy z Modraszek Kolektyw, Wodną Masą Krytyczną, Fundacją Open Culture, H&L Group, inicjatywą Górki Czechowskie – Wietrznie Zielone, Towarzystwem dla Natury i Człowieka oraz Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN.
Dziękujemy Centrum Spotkania Kultur za użyczenie sali na spotkanie.
Zachęcamy wszystkich do przybycia transportem zrównoważonym: pieszo, komunikacją publiczną lub rowerem. Sala w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością.
Zaproszenie w imieniu Forum i Rady Kultury Przestrzeni wystosował wykładowca akademicki dr inż. Jan Kamiński.
Tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli wziąć udział werbalnie – polecam transmisję online:
Pozdrawiam,
Andrzej Filipowicz
POL/LAS/RDCP