Upał dokucza mieszkańcom Twojego Miasta? Nawałnica zniszczyła dachy budynków? Mieszkańcy Twojego Miasta skarżą się na podtopienia? Co jako mieszkaniec Miasta możesz z tym zrobić? Czy wiesz, że zmieniający się klimat wpływa na zdrowie i życie mieszkańców Twojego miasta?
Czy wiesz jaka temperatura powietrza była w Twoim mieście w połowie grudnia 2016 r. a jaka 10 maja 2017? W jednym z miast Polski w grudniu było +8°C, a w maju -2°C. Czy wiesz dlaczego tak się dzieje?
Czy wiesz, że domy, drogi czy kanalizacja deszczowa w mieście, które dziś budujemy, będą musiały / powinny dobrze nam służyć również za kilkadziesiąt lat, gdy klimat będzie zupełnie inny niż dziś?
Czy wiesz, że zamiana betonowego chodnika na trawnik może mieć wpływ na Twoje zdrowie? Czy wiesz, że burmistrz Londynu chce „przywrócić miastu wiejskie warunki życia”, ponieważ realnie poprawi to jakość życia Londyńczyków?
Czy wiesz, że prognozuje się wzrost cen wody, a wody deszczowe utraciły status ścieków? Czy decyzje podejmowane przez Twój samorząd będą adekwatne do tych zmian? Czy wiesz, że coraz więcej ludzi umiera podczas upałów? Co możesz zrobić na poziomie samorządu, aby mieszkańcy, zwłaszcza dzieci i ludzie starsi, nie byli zagrożeni skutkami upałów i deszczy nawalnych?
Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, podyskutować o tych i innych tematach związanych ze skutkami zmian klimatu dla Waszego Miasta, przyjdźcie na spotkanie dotyczące realizacji Miejskiego Planu Adaptacji (MPA) do zmian klimatu dla Miasta Lublina*.
Przedstawiciel Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, realizującego projekt MPA, opowie jak mieszkańcy miasta mogą sobie radzić z negatywnymi skutkami zmian klimatu. Odpowie też na pytania dotyczące projektu.
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 23 STYCZNIA 2018 R. W GODZ. 17.00 – 19.00 W TRYBUNALE KORONNYM, RYNEK 1 W LUBLINIE. Włącz się w działania na rzecz adaptacji Lublina do zmian klimatu!
*Miasto Lublin podpisało porozumienie z Ministrem Środowiska, stanowiące deklarację udziału Miasta w projekcie „Opracowanie miejskich planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Ze szczegółowymi informacjami o projekcie można zapoznać się na oficjalnej stronie [1]. W ramach projektu opracowane zostaną miejskie plany adaptacji (MPA) do zmian klimatu dla 44 największych miast w Polsce, w tym dla Lublina. Celem miejskiego planu adaptacji jest przystosowanie miasta do zmian klimatu, zwiększenie jego odporności na ekstremalne zjawiska klimatyczne oraz zwiększenie potencjału do radzenia sobie w sytuacji wystąpienia takich zjawisk. Zainteresowane osoby mogą składać wnioski w sprawie w terminie do 23 lutego 2018 r. w formie pisemnej na adres Urząd Miasta Lublin, Wydział Planowania, ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin; za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, na adres [2].
Ze względu na odejście organizatorów konsultacji od przyjętych wcześniej standardów partycypacji – informacja powyższa kolportowana jest przez serwisy niezależne od Miasta Lublin, a ze spotkania przeprowadzona zostanie transmisja online: